olej-a-jedlo
|

Slnečnicový alebo repkový olej?

Pri rozhodovaní, ktorému z týchto olejov dať prednosť, okrem ich fyzickej a cenovej dostupnosti je vhodné sa na oba oleje pozrieť aj z pohľadu nutričných a organoleptických vlastností.

Popis údajov z tabuľky:- slnečnicový olej je výborným zdrojom kyseliny linolovej, ktorá prispieva k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu v krvi, k zrážanlivosti krvi a podporujú zápalové procesy (ktoré sú tiež nevyhnutné pre zachovanie integrity organizmu)- repkový olej je výborným zdrojom kyseliny olejovej, čo ho „predurčuje“ k vyššej teplotnej stabilite pri používaní v kuchyni a pri skladovaní oproti slnečnicovému oleju- repkový olej obsahuje relatívne viacej kyseliny alfa-linolénovej, pomer LA/ALA má výbornú hodnotu, z pohľadu podpory protizápalovým vlastnostiam tohoto oleja (doporučenie LA/ALA je max 10:1).

Poznámka: bod zadymenia je teplota, pri ktorej tuk začína dymiť, začína sa jeho chemický rozklad a vznikajú v ňom zdraviu škodlivé látky).

LA a ALA súťažia pri metabolizme o ten istý enzým (delta 6 desaturáza), podľa množstva týchto tukov (ich pomeru) sa potom v tele tvorí viac zápalových alebo protizápalových látok prostaglandínov.

To potom ovplyvňuje aj zdravotný stav konzumenta. Konverzia ALA na EPA (kyselina eikozapentaénová), ktorá je napokon dôležitá pre protizápalové vlastnosti potraviny, je pomerne neefektívna (cca 5-7%), preto repkový olej ako samotný nebude postačujúci pri riešení zápalov v tele, ale v spojitosti iba s miernym používaním slnečnicového oleja v kuchyni celkovo môže prispievať k obmedzovaniu zápalov v tele.

Zdroj

Podobné články / príspevky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *